Mesilasemadest

Mesilasemadest

Mesilased ei saa ilma mesilasemata. Pikemat aega ilma mesilasemata peresse tekivad vääremad e. munevad töömesilased. Enamasti munevad need töömesilased väärhauet. On esinenud et, mõned töömesilased munevad töölishauet. Meie kohalikel mesilastel seda üldiselt ei esine. Seepärast on vaja et, mesilased saaks alati mesilasema kui ta peaks perest puudu olema.

Selle kirjutise tegemiseks oli kindel põhjus. Nimelt avastasin ühe kunstpere, mis sai tehtud sülemlemistungis olevast perest 14 juunil, ilma mesilasemata 22 juunil. Peres olid juba paar päeva kaanetatud aseemakupud. Kupud kaanetatakse 5 päevaga. Seega kui nad tegid aseemakupud ühe päevasele vaglale, pidi sülemiga mesilasema väljuma 15-16 juuni. Kuna mesilasema polnud peres ja aseemakupud, sai sinna antud just koorunud mesilasema kes võeti ilusti vastu. Eile, 27 juunil avastasin tarust 1 meetri kauguselt maast ühe mesilaste puntra. Mõtlesin, et ma ju ei pannud sinna ühtegi korpust, miks nad seal peaks olema? Esimene mõte ei sobinud, siis kohe et, kuskilt on tulnud sülem ja vana mesilasemaga maas. Tuhinisin selles ca 1-2 farrari raami jagu mesilasi läbi ja leidsin mesilasema number 26! See oli see sama mesilasema kes läks kaduma 15-16 juunil. Nad olid olnud maas koos mesilasemaga juba 11 päeva. Tavaliselt jäetakse maha kukkunud mesilasema maha ja minnakse oma tarru tagasi. Kuid need mesilased seda ei teinud ja olid mesilasemaga maas ka kõige vihmasema ilmaga. 24 juunil sadas 15 mm. Pärast 14 juunit on olnud ainult üks kuiv päev! Kes neid mesilinnukesi teab, vahel on nad nii üllatavad.

Mesilasemade kasvatuses on mitu tahku. Esimene osa on kasvatada mesilasemad mis üldiselt pole probleem, seda saab peaaegu iga ilmaga teha. Paarumispered teeb ka kuidagi ära kuid kui ilma pole siis mesilasemad munema ei hakka. Siiani ikka on mõned paremad ilmad vahele sattunud ning mais kasvatatud paarusid ca 10 päevaga, mõni kahe nädalaga. Viimased mesilasemad on jäänud ootama, loodan et varsti munevad.

Üks väga hea mesilasema millele ei olnud kahe aasta jooksul ühtegi etteheidet võeti maha noore mesilasemaSE100 poolt. Kui panin perele alt teise korpuse peale plastik emalahutusvõre kogunes alla nii palju mesilasi et, muneti kuppu. Eraldasin mesilasema ära üles, pere loobus sülemlemast. Kuid kaasa läks nähtavasti munaga kupualge. Avastasin koorunud kupu kuid vana mesilasema oli alles, noort ema ei leidnud. Eeldasin, et teda ei ole ja jätsin pere rahule. Üks hetk kui tahtsin võtta vageldusraami leidsin just munema hakanud mesilasema, SE100 ( nii tähistan mesilasemasid) oli kadunud. Otsisin taru 2x läbi ja õiget mesilasema ei leidnud. OIin juba mitu korda taru ees roomanud, vist kolmandal korral olin põhjalikum. Leidsin mesilasema SE100 taru eest, taru otsa all. Panin pere kinni ja võtsin SE100 autosse kus soojas hakkas ta liigutama. Kahjuks oli ta ära nõelatud noore mesilasema poolt. Tavaliselt kollased mesilased taluvad kahte mesilasema tarus, ainult sülemlemis hooajal ei talu. Sain veel viimase vageldusraami.