Talvitumine 2016/2017

Talvitumine 2016/2017

Juba mitmes talv on igati soodne olnud mesilastele talvitumiseks. Koos mesilasega talvituvad hästi ka varroalestad. Minu mesilas päris kadudeta ei saanud, mesila on suurem kui kunagi varem. Praeguseks on kontrollitud kõik pered, avastatud põhiperedest üks tühi taru. Kõik põhjad said vahetatud. Tühi taru on tõenäoliselt varroalesta põhjustatud. Puhtad raamid, sööt kaanetatud ja puutumata, väheke langetist ja puuduv hukkunud mesilasema nii langetisest kui raamidelt. On täiesti võimalik et, sellel mesilasperel jäi varroalest tõrjumata. Haue kontrollitud pooltes peredes, avastatud 3 mesilasema kadumine.

Mesilasemade kadumise põhjuseid ei oska arvata. Kui kevadel varakult avastada mesilasema puudumine, on võimalik uus anda üsna lihtsalt. Selleks peab olema mesilasemasid varuks või tuleb teada mesiniku kellel mesilasemasid varuks on. Märtsis ja aprilli esimeses pooles antud mesilasema hakkab kohe munema ning mesilaspere areneb tavaliselt.

Esimesed remmelga urvad

Puuduv mesilasema sai avastatud kontrolli käigus. Esimene pere sai avastatud juba 1 veebruaril. Talvitumise kontrolli ajal vahel tõstan katuseid. See pere hakkas koheselt sumisema kui katust liigutasin. Mesilasema sai antud alles märtsis lõpu poole, kui ilmad võimaldasid pere paremini kontrollida. Teised kaks pere nii moodi ei sumisenud. Neil tuli raamid tarust välja tõsta ning taru mitu korda kindluse mõttes läbi otsida. Puuduv haue on üks peamisi viiteid mesilasema puudumisele kui pere ei sumise liigselt. Pikalt emata olnuna nad ei sumisegi enam nii tugevalt kui äsja ema kaotanud. Mesilasemad said võetud varuema peredest ning koheselt raamidele lastud. Ettevaatuse mõttes jälgisin kuidas pere emaga käitub. Üheski peres rünnakut ei järgnenud, mesilased hakkasid koheselt mesilasema söötma. Nüüd peaks kõigis peredes kaanetatud haue sees olema. Kindlasti kontrollin kohe kui ilmad võimaldavad missugune olukord valitseb.

Varuperedest oli samuti kaks pere tühjad. Üks oli vahelaua alt läbi saanud ja kolinud teisele poole, märgistatud mesilasema taru põhjal ja teine mesilasema munes raamidel. Teine varupere oli tõenäoliselt emata või paarumata mesilasemaga. Nemad kolisid samuti tõenäoliselt ümber märtsi alguses. Nende taru katusel oli pere mis sai keldrist välja tuues sinna pandud. On kaks võimalust selle perega, kas nad lendasid lihtsalt ära välja või kolisid katusel olnud peresse.

Üldiselt võib mesilas talvitumisega rahule jääda. Selline 0 kraadi lähedane talv on soodne kõigile talvituvatele putukatele. Nüüd jääb loota et, tänavune suvi tuleb parem kui eelmine.

Raberemmelgas alustas õitsemist 10 aprill. Sel ainsal soojal päeval aprillis, vilus oli +17C , said mesilased natuke nektarit ja rohkelt õietolmu.error: Content is protected !!